Dishonored - Definitive Edition - ocena

Arkane Studios je francoski razvojni studio, katerega prvi naslov, Arx Fatalis (1999), je bil sicer dobro sprejet, a komercialno ni dosegel ciljev. Kljub temu so z njim opozorili nase in dobili možnost dela na novi intelektualni lastnini, ki bi jo naj financiral založnik Bethesda. Tako je nastala serija Dishonored, katere istoimenski prvi naslov je izšel leta 2012, pri njegovem nastanku pa so sodelovala imena znana iz iger Deus Ex in Half-Life 2, kar se vsekakor pozna. Nekaj mesecev po izidu sta bila izdana še dva obsežna DLC-ja (The Knife of Dunwall in The Witches of Brigmore), ki sta bila kasneje zapakirana v tukaj ocenjeno različico Dishonored: Definitive Edition.

Zgodba in igranje

Dishonored se odvija v mestu Dunwall, prestolnici Otoškega cesarstva (Empire of the Isles), po kateri pustoši podganja kuga, ki je na otoke prišla iz celine Pandyssia. Po pobiti polovici prebivalstva mesta je cesarica Jessamine Kaldwin za pomoč zaprosila druge narode cesarstva, a se je njen glasnik, osebni varuh in glavni junak, Corvo Attano, vrnil s slabimi novicami. Kot da to še ne bi bilo dovolj, cesarico med pogovorom z njim ubijejo ter ugrabijo hčerko Emily, Corvo pa postane grešni kozel in pristane v zaporu. Ko se po pol leta z zunanjo pomočjo končno uspe rešiti, je njegova naloga maščevanje morilcem cesarice in najdba ugrabljene Emily. S precej klišejsko zgodbo se spoznavate preko pogovorov, branja knjig in sporočilc, poslušanja zvočnih dnevnikov in tudi prisluškovanja, nekaj pa je podane tudi preko vmesnih sekvenc. V dodatkih igrate morilca imenovanega Daud, pripoved pa se prepleta z glavno.

Dishonored - Definitive Edition: vmesne sekvence
Vmesne sekvence so narejene s pogonom in razkrivajo zgodbo.
Dishonored - Definitive Edition: besedila
Med raziskovanjem lahko najdete številna besedila, ki kažejo, kako poteka življenje v cesarstvu.
Dishonored - Definitive Edition: statična karta
Karte območja najdete prilepljene na steno in jih ni mogoče prerisati.

Dunwall je s svojimi 50 km2 največje mesto otočja, reka Wrenhaven, po kateri se pripeljete na okrožje trenutne misije, pa ga deli na dva večja dela. Potepali se boste po revnih četrtih, kjer je vse v razsulu in so polna tolp, industrijskih obratih nabitih s suroveži ter lazili po kanalizaciji, na drugi strani pa vas čakajo hiše bogatašev, ki jim je kuga prizanesla in živijo razkošno. Čeprav je Dishonored postavljen v viktorijansko obdobje (začetek 19. stoletja), je povsod opaziti modernejšo tehnologijo, ki temelji na elektriki mogoči s pomočjo kitovega olja. Po ulicah so tako postavljeni varnostni sistemi, ki vas spražijo z elektrošokom, in vam onemogočijo enostaven prehod do cilja, onemogočite pa jih s hekanjem ali odstranitvijo baterije. Potem so tukaj številni stražarji in člani tolp, ki patruljirajo po ulicah, zombiji (weepers), agresivni tropi podgan, psi in pa strup pljuvajoče rastline. Med zahtevnejšimi nasprotniki boste našli elitne lokostrelce na robotskih hoduljah (tallboys), mesarje, morilce, ki znajo uporabljati čarovnijo, in pa mini šefe.

Dishonored - Definitive Edition: baterije s kitovim oljem
Baterije s kitovim oljem poganjajo varnostne sisteme, zato jih lahko onemogočite z njih odstranitvijo.
Dishonored - Definitive Edition: priprave na boj
Pred prehodom na določeno območje, si ga je priporočljivo dobro ogledati.
Dishonored - Definitive Edition: Tallboy
Tallboy je eden izmed najbolj zahtevnih nasprotnikov.

Dishonored omogoča dva načina boja proti nasprotnikom, kar se ne odrazi le v številu nasprotnikov in obnašanju likov, temveč tudi v odklenjenih koncih. Človeških se lahko lotite iz senc in jih pospravite z nesmrtonosnim davljenjem preostanek pa uspavate (Low chaos), lahko pa se jih tudi lotite z neposrednim bojem in pobijete vse živo (High chaos). Pri prvem načinu vam bodo močno koristile raznovrstne čarovnije, ki jih odklepate s pomočjo najdenih run, in vam omogočajo pogled skozi stene, teleportacijo, zaustavitev časa in celo nadzor nad živalmi ter ljudmi. Dodatno lahko atribute in sposobnosti okrepite s kostnimi talismani (bone charms), ki jih je mogoče poljubno vklapljati in izklapljati. Bojevniški del je osredotočen na mečevanje, pri katerem lahko blokirate napade, ko se vam poveča količina adrenalina pa lahko pobijete več nasprotnikov naenkrat. Podporna orožja so glasna, a uničujoča pištola; tih samostrel, ki ga lahko napolnite z raznovrstnimi puščicami; ter številne vrste granat in min. Tudi za ta način obstajajo čarovnije, ki pa so precej nasilnejše: pričarate lahko trop podgan, ki požre nasprotnika, ga ob uboju spremenite v prah, ali pa potisnete v steno in zmečkate. Z dovolj nadgradnjami lahko med zaustavitvijo časa prevzamete nadzor nad tarčo in jo premaknete na pot izstrelka, medtem pa strelcu ločite telo od glave. Bolj izkušenim igralcem vsekakor priporočam, da igrate na Hard ter si izklopite različna pomagala v uporabniškem vmesniku.

Dishonored - Definitive Edition: čarovnija
Čarovnije so na višjih stopnjah skoraj premočne.
Dishonored - Definitive Edition: davljenje
Nasprotnika lahko zalezete in ga z davljenjem preselite v deželo sna.
Dishonored - Definitive Edition: brutalni boj
Boj z mečem zna biti izjemno brutalen.
Dishonored - Definitive Edition: granata
Nekaterih nasprotnikov se najlažje znebite z granatami.

Med pohajkovanjem po svetu v slogu Thiefa pobirate različne dragocenosti, cekine in zlate palice, ki se samodejno pretvorijo v denar. Slednjega lahko porabite pred začetkom vsake misije, tako da kupite zdravilne eliksirje, naboje, puščice, granate in druge pripomočke, lahko pa tudi nadgradite opremo. Pištoli in samostrelu lahko izboljšate natančnost, količino streliva in hitrost vnovičnega nabijanja, povečate lahko število pobranih granat, utišate čevlje, ojačate oklep, itd. V dodatkih lahko zakupite še usluge vaših pomagačev, ki olajšajo dostop do sekcij, si rezervirate priboljške in še marsikaj drugega. Ekonomija je presenetljivo dobro uravnotežena tudi za tiste, ki poberejo vse živo in bodo napravili vse stranske misije, saj nikoli ne boste mogli naenkrat nakupiti prav vsega, k temu pa pripomorejo tudi najdeni recepti (blueprints), ki dodajajo nove možnosti za zapravljanje denarja.

Dishonored - Definitive Edition: dragocenosti
Dragocenosti je obilo, a je ekonomija dobra.
Dishonored - Definitive Edition: srce
S pomočjo srca lahko lažje najdete skrite rune in kostne talismane.
Dishonored - Definitive Edition: nadgradnje
Poleg nadgradnje sposobnosti lahko nadgrajujete tudi opremo.

Grafična podoba in zvok

Dishonored: Definitive Edition teče na pogonu Unreal Engine 3 podjetja Epic Games, ki je svoj krst doživel v naslovu Gears of War. Grafični učinki, voda in osvetljevanje so všečni, izvrstno pa izpadejo tudi animacije delcev, a je estetika v resnici tista, ki poskrbi za dobro podobo. Risankasti slog namreč zadovoljivo zakrije pomanjkljivosti, kot so motne teksture (glejte povezave za HD različico) in pomanjkanje poligonov določenih predmetov, k dobri podobi pa pripomore tudi svojevrstna arhitektura. Kot je že omenjeno v uvodu, so me določeni deli močno spominjali na City 17 iz Half-Life 2, a so zaradi viktorijanskega pečata vseeno svojevrstni. Igra se odvija ob različnih časih dneva, ki so mestoma izvrstno izkoriščeni in osupnejo. Dobra je tudi fizika, ki do izraza najbolj pride med boji, ko naokrog frčita tako kri kot tudi deli teles, ali pa ko zaustavite čas in nastavite pasti, potem pa se izvede brutalna akcija. Včasih sicer koga posrka skozi tla, ampak se to dogaja precej redko.

Dishonored - Definitive Edition: odličen prizor
Nekateri prizori so videti izjemno.
Dishonored - Definitive Edition: grafično dodelani dodatki
Dodatki postrežejo še z boljšo grafiko.

V glasbenem delu dominirajo ambientalni zvoki, ki jih tu in tam prebada instrumentalna glasba. V tiholazniškem načinu to močno pripomore k boljšemu vzdušju pa še lažje slišite klepete nasprotnikov. Junak žal ne govori, so pa toliko bolj zgovorni drugi NPC-ji, ki bi jim težko kaj očitali.

Zaključek in ocena

Dishonored: Definitive Edition je izjemno dolga steampunkovska akcijska igra s ščepcem elementov igranja vlog, ki ponuja dva popolnoma različna igralna načina, kar pomeni, da lahko v teoriji podvojite igralni čas (za tiholazništvo sem porabil kar 25 ur). Do cilja lahko uberete več poti, medtem pa pokukate še za skrivnostmi in stranskimi misijami, ki so zanimivejše od glavnih, v katerih pospravite neko tarčo. Škoda le, da lahko na mapo pogledate le na vnaprej določenih mestih in ne morete prerisane nositi v inventarju. Tako orožij in čarovnij kot tudi nasprotnikov je nemalo, bi pa lahko slednji bili bolj vztrajni, ko zaznajo, da je nekaj narobe.

Hvalim

  • več poti do cilja
  • tiholazniški ali bojevniški pristop
  • izjemna dolžina
  • skrivnosti
  • več koncev
  • dobra estetika
  • čarovnije

Grajam

  • prenizka težavnost za low chaos
  • AI bi lahko bila bolj vztrajna
  • junak nima prerisane mape območja

Tipkovne bližnjice

Srednji klikizbor orožij/moči
Desni kliksekundarni napad
Shiftšprint
Preslednicaskok
Ctiholazenje
Q/Enagib levo/desno
Fuporabi
Ctrlblokiraj/začni dušiti
Robnovi zdravje
Tobnovi mano
F5hitro shrani
F9hitro naloži

Sistemske zahteve

Minimalne

Operacijski sistemWindows 7 / 8 / 10
Procesordvojedrnik z 3.0 GHz ali boljši
Grafična kartica3D pospeševalnik z vsaj 512 MB pomnilnika (NVIDIA GeForce GTX 460 / ATI Radeon HD 5850)
Pomnilnik RAM3 GB
Prostor na disku17 GB

Priporočene

Operacijski sistemWindows 7 / 8 / 10
Procesorštirijedrnik z 2.4 GHz ali boljši
Grafična kartica3D pospeševalnik z vsaj 768 MB pomnilnika (NVIDIA GeForce GTX 460 / ATI Radeon HD 5850)
Pomnilnik RAM4 GB
Prostor na disku17 GB

Preigrano na

Operacijski sistemWindows 10 64-bit
ProcesorAMD Ryzen 7 5700G
Grafična karticaAMD Radeon RX 6600 8 GB
Pomnilnik RAM16 GB

Povezave


Zadnja sprememba: | Deli na: