Shadowgrounds: Survivor - ocena

Shadowgrounds: Survivor je 3D arkadna streljačina, postavljena na Jupitrovo luno Ganimed, v času, ko na njej koroporacija IGTO izvaja teraformiranje in raziskave. Igrate tri koloniste, ki so preživeli masivni napad nezemljanov, sedaj pa se vsak posamično poskušajo prebiti do naselbine New Atlantis, kjer se morda nahajajo še drugi preživeli. V primerjavi s predhodnikom je zgodba izjemno skopa, njen večinski del pa predstavljajo monologi junakov (in junakinje) med nalagalnimi zasloni, nekaj je vmesnih sekvenc izrisanih s pogonom, dodatnega čtiva pa ni praktično nič.

Shadowgrounds: Survivor je razdeljen na devet epizod, ki so razdrobljene na več misij, vsako izmed njih pa igrate z drugim vnaprej določenim likom, le v zadnji lahko izbirate. Luke »Marine« Giffords je marinec, katerega glavno orožje je brzostrelka, za odpornejše sovrage pa lahko uporabi raketometalec; Bruno »Napalm« Lastmann je pijanec, ki sovrage najraje praži s plamenometalcem ali jih prerešeta s šibrenico oz. mitraljezom; Isabel »Sniper« Larose pa je ostrostrelka, ki si v tesnih situacijah pomaga s plazmatsko puško. Vsi imajo na voljo tudi granate, tekom igranja pa se s pobranimi zdravilnimi paketi ne zgolj pozdravijo, temveč jih lahko tudi kopičijo v nahrbtniku. Nekatere misije omogočajo aktivacijo statičnih strojnic in pa mletje sovragov z robotskim ubijalskim strojem, ki pa je tako počasen, da bi se najraje zjokal.

Pot do cilja je praktično popolnoma linearna, redki razcepi in občasne stranpoti s skrivnostmi pa glede na predhodnik razočarajo. Tudi tempo igre Shadowgrounds: Survivor je počasnejši, saj vas računalnik pogosto ujame v neke vrste areno, nato pa na vas v valovih pošilja nasprotnike, zdravilni paketi in metki pa se sproti regenerirajo. Na težavnosti Medium se mi je igra zdela bistveno prelahka, preživetvene sekcije pa celo dolgočasne, zato priporočam igranje na Hard. Tudi kar se tiče sovražnikov, ne boste srečali nobenega novega: organski živalski kanonfuter z mešanico kiborgov predstavlja glavnico, šefov in mini šefov pa sploh ni. Tudi inteligenca žal ni napredovala, zato se nasprotniki radi zatikajo, kar poslabšuje kopica premičnih predmetov na mapi.

Kot v predhodniku ima tudi Shadowgrounds: Survivor možnost nadgradenj, ki pa so izboljšane. Sedaj zbirate dve vrsti nadgrajevalnih točk: izkušenjske, ki se uporabijo za nadgradnjo lika in njegove opreme, ter orožne, s katerimi ojačate pokalice. Poleg izboljšanje zdravja in vklopa detektorja gibanja, boste lahko na primer odklenili tudi kritične zadetke, ki omogočajo smrt sovražnika z enim strelom, če je tako seveda določil naključen met kocke. Poleg tega ima vsak lik štiri dodatne edinstvene nadgradnje med katerimi so na primer boljše odpornosti, naprednejše vrste granat in pa poseben napad, ki se sproži ob pritisku na Preslednico. Nadgradnje orožij so po tri za vsako in na primer izboljšajo škodo, velikost nabojnika in odklenejo sekundarni napad.

Shadowgrounds: Survivor teče na izboljšanem hišnem pogonu Storm3D, ki je bil uporabljen že v predhodniku. Glede na to, da gre za indie naslov še vedno navdušujejo ostre teksture, grafični učinki, volumetrični dim in eksplozije, manj pa do izraza pride metanje senc, saj so stopnje svetlejše (in manjše) od predhodnika. Tudi fizikalni pogon je bil nadgrajen s PhysX-om, a žal na slabše. Res je, da se predmeti pokoravajo fizikalnim zakonitostim kot se spodobi in še veliko jih je, je pa njihova masa popolnoma zgrešena. Na primer ogromne eksplozivne sode ter jeklene zaboje junaki in pošasti premetavajo, kot bi bili iz papirja, kar izniči ves vau učinek zaradi njihove premičnosti. Glasbeni del je spet sestavljen iz ambientalne glasbe, ki se med akcijo spremeni v udarno elektronsko nažiganje. Izboljšali so se tudi govorci, ki ne bodejo več tako v ušesa, kot v predhodniku.

Ocena

Zaslonska slika igre Shadowgrounds: Survivor
Zaslonska slika igre Shadowgrounds: Survivor
Zaslonska slika igre Shadowgrounds: Survivor

Čas igranja:  3 ure 30 min

Spletišče Nakup

Zadnja sprememba: | Deli na: