Minecraft - ocena

Mojang Studios je švedski razvojni studio, ki je svojo pot začel kot projekt Markusa Perssona, poznanega tudi kot Notch. Slednji je po navdihu igre Infiniminer izboljšal lasten prototip izometričnega izgrajevalnika imenovanega RubyDung in mu nadel ime Minecraft. Vse od prve javne različice leta 2009 pa do končne izdaje v 2011 se je igra bliskovito razvijala in dodajala nove zmožnosti, razvoj pa se ni upočasnil niti zatem. Zgolj tri leta po izidu jih je za več kot dve milijardi dolarjev kupil Microsoft, ki ne le molze naslova, temveč še vedno skrbi za neprestane izboljšave. Posledično se igra še vedno prodaja in z več sto milijoni prodanih kopij ostaja najbolj prodajana igra vseh časov. Ta recenzija temelji na različici Minecraft: Java Edition, saj zanjo najdete na deset tisoče modifikacij, poleg tega pa brezhibno deluje tudi na Linuxu.

Zgodba in igranje

V osnovi je Minecraft razdeljen na dva dela: Creative, ki je namenjen ustvarjanju in igralcu nudi neomejeno količino virov, ter tukaj ocenjen Survival, ki se igra kot akcijska igra z elementi igranja vlog, a je brez zgodbe. Ob ustvaritvi sveta se pojavite na naključno ustvarjeni začetni točki v enem izmed preko petdeset biomov v svetu imenovanem Overworld, ki je s proceduralnim generiranjem praktično neskončen. Od številčnega semena (ki ga lahko tudi vnesete) je odvisno ali se boste znašli na otočku sredi oceana, visoko v gorovju, sredi košatih gozdov, v džungli, puščavi ali pa mrzlem severu. Sedaj lahko začnete s potovanjem na ugodnejšo začetno točko, brezskrbnim raziskovanjem ali pa se začnete z viri, ki so na voljo, pripravljati na pojav noči, ki s sabo prinaša nevarnosti.

Minecraft: raziskovanje
Po svetu so raztresene številne skrivnosti, zato se raziskovanje splača.

Svet je sestavljen iz uničljivih blokov, ki jih zbirate v inventarju in nato pretvorite s pomočjo receptov, ki se sproti odklepajo, lahko pa seveda eksperimentirate tudi sami, kot je bilo to v navadi v starejših različicah Minecrafta. Tako na primer posekate drevo in deblo pretvorite v deske, iz katerih pridobite palice. V kombinaciji z lesom ali kamnom lahko sedaj ustvarite sekiro, lopato in kramp, ki vam omogočajo hitrejše pridobivanje surovin, med katerimi so tudi rudnine zakopane pod zemljo. S pomočjo premoga boste ustvarili bakle in pregnali temo, iz železa ustvarili boljše pripomočke in zaščitno opremo, potem so pa tukaj še zlato, diamanti in še druge izkopanine, vsaka pa ima svojo vlogo. Pri nabiranju se lahko poslužite razpok, jam in že obstoječih rudnikov, ki omogočajo lažji dostop v osrčje zemlje ali pa enostavno prekopljete vse. Tekom rovarjenja se vaši pripomočki kvarijo, zato vedno izdelujete nove, kar pomeni redno obnavljanje tudi drugih surovin in to je mogoče tudi s trgovanjem. Redno pridobivanje surovin zna ob velikosti sveta predstavljati tudi logistične probleme, zato se je treba znajti.

Minecraft: recepti
Recepti omogočajo pretvorbo nagrabljenega, pri tem pa je v veliko pomoč knjiga.
Minecraft: rudarjenje
Rudarjenje je zelo pomemben del igre, saj brez rudnin le stežka preživite.
Minecraft: trgovanje
Trgovanje z vaščanom tudi njemu viša stopnjo, kar pomeni, da ima na zalogi več predmetov.

Ustvarite lahko čolniček z zabojem, udomačite osla in mu nadenete skrinjo, zajahate konja ali pa s pomočjo tirnic ustvarite železnico, po kateri se lahko hitreje zapeljete do cilja. S pomočjo rudnine redstone, ki predstavlja analog električnim vezjem, se lahko z vozičkom zapeljete tudi po klancu, s pomočjo kompleksnih stikal pa ustvarite sapojemajoča vozlišča. A to je le ščepec zmožnosti, ki jih omogoča ta dragocena rdeča rudnina, saj lahko z njeno pomočjo ustvarite logična in časovna vezja, pomnilnike, generatorje signala in druge električne komponente, ki v kombinaciji s senzorji, vhodnimi elementi in izhodnimi napravami omogočajo ustvaritev norih naprav. Poleg avtomatiziranih nabiralnikov surovin so vztrajni igralci ustvarili tudi računalnike z zaslonom, ki so sicer izjemno počasni, a omogočajo na primer igranje Minecrafta znotraj Minecrafta — nadmočno! Seveda pa ob vsem tem nabiranju virov ne smete spregledati, da vaš lik porablja energijo in postaja lačen.

Minecraft: železnica
Železnica omogoča hitro premikanje po obsežnem svetu.
Minecraft: redstone naprave
Redstone naprave omogočajo samodejno pridobivanje surovin.

Tekom igranja in ob poškodbah se namreč vaša stopnja nahranjenosti prazni, obnavljate pa jo z raznovrstno hrano, ki jo pridobite z lovom in kmetijstvom. Po številnih biomih so razporejene številne živali, kot so na primer kokoši, krave, ribe in svinje, ki jih lahko lovite za meso, nekatere pa tudi udomačite in se greste živinorejo. Tudi vegeterijanci bodo prišli na svoj račun, saj je drug pomemben vir hrane poljedelstvo. Iz visoke trave lahko na primer pridobite semena in posadite pšenico, iz katere pečete kruh, najdete lahko buče in spečete pito ali pa si privoščite juho iz gob. Vsaka izmed preprostih ali sestavljenih jedi vas nasiti do določene mere in za določen čas, nekatere izmed njih pa imajo tudi pripete naključne pozitivne ali negativne učinke. Ker je stopnja nahranjenosti pomembna tudi za zdravljenje poškodb, boste morali hrano vedno nositi s sabo, saj je svet poln nevarnosti.

Minecraft: živinoreja
S hranjenjem živali te dobijo mladiče, vi pa dodatne izkušenjske točke.
Minecraft: poljedelstvo
Poljedelstvo potrebuje primerno obdelano zemljo in zaščito pred zunanjimi vplivi.

Med potapljanju za zakladi v oceanih se lahko utopite, med izkopavanji vas zasuje pesek, padete lahko v globino in se raztreščite ali pa vas scvre ob padcu v lavo. Naravne nevarnosti pa so le ščepec tega, kar vas čaka v Minecraftu. S prvimi sovražniki se boste najbrž srečali, ko nastopi tema. Takrat se pojavijo zombiji, ki vas napadajo od blizu, in okostnjaki, ki vas streljajo z lokom. Zahrbtno vas lahko zalezejo creeperji, ki se med značilnim sikanjem raztegnejo in eksplodirajo, lahko pa se zamerite tudi čarovnicam, ki nad vas mečejo čarobne napoje. Nad vas se bodo spravile tudi določene živali, kot so medvedi in pajki, in pa drugače pasivni endermani. S klanjem (in drugimi opravili) boste zbirali izkušenjske točke, ki jih lahko kasneje uporabite za čarobno izboljšavo predmetov, kot so orodja in oklep. In slednje boste vsekakor potrebovali, saj poleg običajnega sveta obstajata še pekel (Nether) in vesolje (The End), ki predstavljata ultimativno izkušnjo za bojaželjne igralce.

Minecraft: lava
Lava je najstrašnejši del igre, saj vas ne le ubije, temveč tudi uniči vse predmete.
Minecraft: pošasti
Tema pomeni pošasti, zato previdno v jamah in opuščenih rudnikih.
Minecraft: čaranje
S čarobno izboljšavo ne izboljšate le zaščito, temveč tudi dolgoživost.

Za dostop do Netherja boste morali s pomočjo diamantnega krampa izkopati vulkanski kamen (Obsidian), ga postaviti v pravilno obliko portala ter ga nato aktivirati s pomočjo netila. Vaš vstop v brutalno težko izkušnjo je sedaj pripravljen (še posebej če igrate na Hard), zato se dobro opremite. Nether je namreč ena sama nevarnost, kjer vas ne ogroža zgolj lava, ki je praktično povsod in se poleg tega širi izjemno hitro, temveč tudi nove pošasti, zato boste venomer na udaru. Dodatno oviro predstavljata še močno omejeno kmetijstvo in nedelovanje kompasa, ki bi vam omogočil enostavno vrnitev na začetno točko, če boste zatavali, zato morate s sabo tovoriti zajetno zalogo živeža in seveda rezervno opremo. Tekom raziskovanja boste poleg novih biomov v Netherju našli tudi utrdbe (Nether Fortress), v katerih vas ne čakajo le črni okostnjaki (Wither Skeleton), temveč tudi bruhalci ognja imenovani Blaze. In prav ti so ključ do naslednjega koraka v igri, ki vas pripelje tudi na njen konec. S pomočjo ognjenih palic, ki jih pridobite od njih, lahko ne le ustvarjate čarobne napoje, temveč s kombinacijo oči endermanov ustvarite iskalnike gradu (Stronghold), kjer vas čaka portal v zadnji svet — The End. Tukaj vas poleg strašljivega števila endermanov čaka zmaj, ki je tudi končni šef in ob katerega ubitju sem zaustavil beleženje igralnega časa.

Minecraft: Nether
Nether je ena sama lava, zato morate paziti na vsak korak.
Minecraft: utrdba
V utrdbah se pripravite na silovite boje.

Grafična podoba in zvok

Java različica igre Minecraft teče na pogonu LWJGL (Lightweight Java Game Library), ki je v preteklosti kljub revnemu videzu povzročal marsikatero preglavico uporabnikom šibkejših sistemov. Strojna oprema je napredovala, kar v večini modernih sistemov pomeni bliskovito hitro delovanje, žal pa videz še vedno ni na nivoju in tukaj vstopijo modifikacije. Ogromno izboljšavo videza lahko dosežete z namestitvijo modifikacije Optifine, ki poleg številnih grafičnih nastavitev omogoča tudi uporabo senčilnikov po meri, kot so na primer pri meni uporabljeni Complementary Shaders – Unbound. Samo par sto kilobajtov velika razširitev pretvori grafiko iz zastarele v izvrstno, saj na primer nadgradi senčenje, vire svetlobe in vodne odseve. Nadaljnje lahko uporabite enega izmed številnih paketov tekstur, ki segajo od fotorealističnih pa do risankastih ali pa zgolj izboljšajo privzete teksture. Seveda, modeli še vedno ostajajo kockasti, kar je tudi bistvo igre, in znajo tudi štrleti čez trdne površine, kar bode v oči. Fizika je v igri posebno poglavje, saj ni realistična, ampak se pokorava svojim zakonitostim. Bloki lahko tako lebdijo v zraku, voda izvira iz ene same neskončne točke in podobno, a je to značilnost igre in ni moteča, lahko pa seveda namestite modifikacijo, ki spremeni obnašanje ...

Minecraft: izjemni odsevi
S paketom senčilnikov so odsevi noro dobri.
Minecraft: čarobna noč
Čaroben videz dobi tudi noč.

Zvočni del je zelo všečen, ne toliko zaradi številnih zvočnih namigov, ki olajšajo igranje, temveč predvsem zaradi izvrstne glasbene podlage, ki je izjemno poslušljiva. Poleg tega njena temačnost v Netherju poskrbi za še bolj napeto vzdušje in igralcu res da občutek, kot da je prišel v pekel.

Zaključek in ocena

Minecraft je izjemno dolga (v tem preigranju sem porabil 65 ur) akcijska igra z elementi igranja vlog, katere največja aduta sta neverjetna raznolikost in skoraj neomejena ustvarjalnost, ki ju dodatno izboljša še na deset tisoče modifikacij. Če se boste naveličali ustvarjanja in kopičenja virov v Overworldu, se lahko podate v Nether, kjer vaš čaka zahteven bojevniški izziv, ki je na višjih težavnostih naravnost peklenski. Škoda morda le za reven privzet videz, a modifikacije in paketi tekstur popravijo tudi to. Priporočam nakup!

Hvalim

  • neverjetna raznolikost
  • skoraj neomejena ustvarjalnost
  • izjemna dolžina
  • odlična glasbena podlaga
  • zahtevnost v Netherju
  • deset tisoče modifikacij

Grajam

  • reven privzet videz

Tipkovne bližnjice

Desni klikpostavi
Shiftoprijem roba/masovni premik predmetov inventarja
Ctrlšprint
Eodpri inventar
Qzavrzi predmet

Sistemske zahteve

Minimalne

Operacijski sistemWindows 7
ProcesorIntel Core i3-3210 3.2 GHz ali AMD A8-7600 APU 3.1 GHz
Grafična karticaIntel HD Graphics 4000 ali AMD Radeon R5
Pomnilnik RAM2 GB

Priporočene

Operacijski sistemWindows 10
ProcesorIntel Core i5-4690 3.5 GHz ali AMD A10-7800 APU 3.5 GHz
Grafična karticaNVIDIA GeForce 700 ali AMD Radeon Rx 200
Pomnilnik RAM4 GB

Preigrano na

Operacijski sistemWindows 10 64-bit
ProcesorAMD Ryzen 7 5700G
Grafična karticaAMD Radeon RX 6600 8 GB
Pomnilnik RAM16 GB

Povezave


Zadnja sprememba: | Deli na: