DARQ: Complete Edition - ocena
DARQ je strašljiva miselna igra, v kateri igrate fantka imenovanega Lloyd, ki je ujet v lucidnih sanjah, iz katerih se nikakor ne more zbuditi. Samo dogajanje vsebuje premalo informacij, da bi lahko iz njega izvlekli neko konkretno zgodbo, kar je velika škoda, saj začetek obeta zelo veliko. DLC-ja zadevo še bolj zakomplicirata, saj se odpre še več možnosti za interpretacijo.
DARQ: Complete Edition sestavlja sedem stopenj glavne igre in dva DLC-ja dostopna iz glavnega menija. Med sabo so povezane s centralnim vozliščem v obliki stanovanja, v kateremu se Lloyd preko spanja preseli v nov svet. Sprehajali se boste po gradu, metroju, ulicah mesta, gledališču, premikajočem se vlaku, bolnišnici, grobnici in stolpu, kljub tridimenzionalnem videzu pa ste omejeni le na premikanje v dveh dimenzijah. Vsake toliko vam bo igra ponudila kontrolirano spremembo lokacije, s katero se boste lahko premikali tudi v tretji osi, na nekaterih mestih pa boste lahko stopili na steno in izvedli obrat celotnega sveta. Slednje ni ravno konsistentno, saj to Lloyd včasih izvede sam, spet drugič pa morate pritisniti tipko.
Vsaka stopnja je sestavljena iz več prostorov, v katerih se nahajajo uganke, ob katerih rešitvi se odklene pot naprej ali pa pridobite predmet, ki ga boste uporabili drugje. Slednji se shrani v (bistveno prevelikem) inventarju, iz katerega ga lahko znova izvlečete z interakcijo na pravem mestu, kombiniranja predmetov pa igra ne pozna. Uganke v igri DARQ so zanimive in raznolike ter obsegajo npr. premikanje predmetov v omejenem prostoru, labirinte, ustvarjanje tokokrogov, aktivacijo strojev, fizikalne uganke in tako naprej, zelo velik pomen pa ima tudi že omenjena manipulacija s svetom. V nekaterih izzivih boste tudi pod časovnim pritiskom, ki je v večini primerov dobro nastavljen.
Uganke pa so le del igralne izkušnje, saj vas v DARQ čakajo še pošasti, proti katerim ste nemočni, zato vsak spopad pomeni takojšnjo smrt. Vsak izmed sovražnikov ima svoje vzorce, ki jih morate preučiti, da se jim uspešno izognete. Za nekatere bo dovolj, da se prihulite in počasi pretihotapite mimo njih, spet za druge morate poiskati vnaprej določena zavetišča in v njih ostati, dokler ne gredo mimo. Pri zahtevnejših nasprotnikih morate biti pozorni na manjše vedenjske vzorce, ob katerih je nujno obstati pri miru, da vas ne zaznajo. V igri je tudi nekaj sekcij, v katerih pred sovražniki bežite in katere zahtevajo hitre reflekse, a je nadzornih točk dovolj, da so pravične. A pozor: tudi če igra pozna shranjevanje na vmesnih točkah, bo vaš napredek izgubljen, če jo zaprete.
Grafična podoba igre DARQ je za indie projekt dobra in s svojo temačnostjo ter monotonostjo dobro prispeva k samemu vzdušju v igri, škoda le za pretirano bleščanje s strani svetlobnih virov. Zelo všečno je izvedena manipulacija s svetom, pri katerem še posebej izstopa sunkovit prehod ob premiku po tretji osi. Zasuk sveta vpliva tudi na po njem postavljene predmete, ki pa se premaknejo skriptirano in niso prosto premični. Glasbena podlaga je orkestralna in se dobro prilega dogajanju. V igri je tudi kar nekaj šok momentov, ki bi v nekaj primerih potrebovali časovno optimizacijo, da bi prišli bolj do izraza.