System Shock 2 - ocena

Leta 1997 so se od razvojnega studia Looking Glass Studios (znanega po simulacijah, Thiefu in RPG seriji Ultima) odcepili trije zaposleni in ustvarili nov studio imenovan Irrational Games. Presenetljivo je bilo, da se ob razcepu njihove poti niso razšle, temveč so še vedno sodelovali na prvoosebni streljačini, ki naj bi bila naslednik prvega System Shocka. Čeprav je bil naslov spočetka načrtovan kot popolnoma samostojna igra, se je to spremenilo, ko so založništvo prevzeli pri EA games in prinesli pravice za uporabo imena serije. System Shock 2 je bil splavljen leta 1999 in je bil izjemno dobro sprejet, kar pa mu ni pomagalo pri prodaji, ki je bila katastrofalna. Ker so Looking Glass Studios propadli nedolgo po izidu igre, je bila distribucija igre zaradi licenčnih težav nemogoča, se je pa slednje razrešilo leta 2013. Takrat so licenčne zagate okrog igre rešili pri Night Dive Studios in jo znova izdali. Ali je bil njihov trud upravičen pa lahko izveste v naslednji oceni.

Zgodba in igranje

Zgodba se nadaljuje iz predhodnika, leta po incidentu v korporaciji TriOptimum, ki se je zgodil leta 2072. V slednjem je superračunalnik SHODAN zaradi človeške pogoltnosti prevzel nadzor nad vesoljsko postajo Citadel Station in grozil z uničenjem Zemlje, a mu je neimenovan heker (vi) to preprečil. TriOptimum je bankrotiral, podjetje pa je kupil bivši črnoborzijanec Anatoly Korenchkin, ki ga je povrnil k stari slavi. Uspeli so izdelati vesoljsko plovilo, ki naj bi omogočalo potovanje hitrejše od svetlobne hitrosti, imenovano Von Braun, pri krstni plovbi pa naj bi ga spremljalo plovilo nominatov Združenih narodov UNN Rickenbacker. Med potovanjem po vesolju s planeta Tau Ceti V prestrežejo klic na pomoč in reševalna odprava na planetu odkrije uničeno evakuacijsko komoro, v kateri se nahajajo skrivnostna jajca – in ta najdba ne obeta nič dobrega. Zgodba je izjemno zanimiva in se podaja preko zvočnih sporočil, za vzorec pa je tudi vmesnih sekvenc.

V System Shock 2 igrate vojaka G65434-2, kateri je bil izbran, da bo član posadke Rickenbackerja, ki naj bi zaščitila Von Braun. Na začetku igre izberete eno izmed treh vej vojske, katere član bi radi postali. Marinci so spretnejši z orožji, Pomorski častniki so hekerji in obvladajo popravilo predmete, Agenti OSA pa obvladajo nadnaravne sposobnosti. Po izboru vas namesto skopega klikanja statistik igra čaka trikratni izbor med tremi misijami, ki vam podajo bonuse statistikam, s katerimi boste začeli igro, nato pa vas čaka služenje na krovu Rickenbackerja, a tam gre nekaj narobe. Zbudite se v zamrzovalni komori na krovu Von Brauna, zaradi napake računalnika pa ste izgubili spomin. Plovilo je v popolnem razsulu, ljudje pa so preobraženi v strašljive spake, a niste popolnoma sami. Ko se zbudite, vas namreč kontaktira vodja znanstvenikov Janice Polito in želi, da se z njo srečate v operativnem nadstropju. Pot do tja pa bo vse prej kot pa enostavna.

System Shock 2: govorni dnevnik
Preko govornih dnevnikov se spoznavate z zanimivo zgodbo.
System Shock 2: videnje
Videnja pomagajo razjasniti dogodke in znajo biti srhljiva.
System Shock 2: uporabna mapa
Mapa je izjemno uporabna, nanjo pa lahko dodajate tudi oznake.

System Shock 2 pričnete z najdbo francoskega ključa, ki je zelo spodobno primarno orožje, nato pa lahko tekom igranja najdete še celo paleto drugih orožij. Med klasična orožja spadajo pištola, šibrenica in napadalna puška, vsaka izmed teh pa ima vsaj dve vrsti metkov. Poleg običajnih imate na voljo še eksplozivne, ki močno poškodujejo živa bitja, in take z ojačano konico, ki poškodujejo robote. Naslednja kategorija so energijska orožja, ki ne potrebujejo metkov, jih je pa treba redno polniti (izjema je laserski meč). Poleg meča lahko poberete še lasersko pištolo in pa elektromagnetno pulzno puško. Obe lahko nastavite na povečan udar, a se ustrezno zmanjšajo vsi drugi parametri. Med težkimi orožji najdete metalec granat s kar petimi vrstami municije (klasična, mina, zažigalna, EMP, napredna klasična), fuzijski top in imobilizator, ki ne povzroči nobene škode, ampak začasno zamrzne nasprotnika. Zadnja kategorija so eksotična orožja, med katere spadajo kristalni meč, metalec črvov in razpršilnik virusov. Skoraj vsako izmed orožij potrebuje določene statistike, da ga lahko uporabite, redno pa ga je treba tudi vzdrževati, saj se med rabo kvari. Posebna kategorija so PSI moči, ki jih upravljate s pomočjo svojega uma. Šest jih poškoduje nasprotnika, šest pomaga pri obrambi, tri pa lahko uporabljate za zdravljenje. Desetero lahko uporabljate za začasno izboljšanje svojih sposobnosti, peterico pa za škodovanje sposobnostim nasprotnikov. Še sedmero pa povzroča raznorazne učinke. Za uporabo PSI moči potrebujete PSI energijo in pa specializacijo statistik.

Statistike nadgrajujete na posebnih, za to namenjenih mestih, ki so raztresena po krovih. Za nadgradnjo porabite posebne kibernetske module, ki jih dobivate za uspešno opravljene naloge, številne pa lahko najdete tekom raziskovanja plovil. Prva kategorija nadgradnje so osnovne statistike, med katerimi lahko nadgradite moč, vzdržljivost, spretnost, kibernetsko afiniteto in pa nadnaravne moči (PSI). Naslednja kategorija so tehnične spretnosti, ki vam omogočajo hekanje, popravilo, modifikacije orožij (do dva nivoja), vzdrževanje ter raziskovanje. Zadnja kategorija so nadgradnje orožij, ki vam ne omogočajo le, da določeno orožje uporabljate, temveč tudi izboljšajo njegovo učinkovitost. Poleg teh kategorij imate možnost štirih enkratnih nadgradenj operacijskega sistema, ki vam omogočijo dodatne sposobnosti ali izboljšajo obstoječe.

System Shock 2: nadgradnje
Nadgradnje lahko opravljate na posebnih postajah.
System Shock 2: kiber modul
Kiber module dobivate za uspešno opravljene naloge, ogromno pa se jih da tudi najti.
System Shock 2: hekanje
S hekanjem lahko onesposobite sovražne strojnice brez porabe streliva.

Poleg že omenjenih krepel in predmetov, lahko v System Shock 2 najdete še celo kopico drugih stvari. Vse od hrane in pijače pa do zdravilnih paketov, oklepov, do samodejnih modifikatorjev orožja, popravilnih orodij, injekcij za izboljšanje statistik in še več. Posebna kategorija so vsadki, za katere imate na voljo do dve mesti, omogočajo pa vam začasno povečanje statistik, vsaj dokler se ne izpraznijo, nato pa jih morate pred ponovno uporabo napolniti na polnilni postaji. Tekom igranja lahko poberete tudi dele organov padlih sovražnikov, ki jih lahko s pomočjo raziskovalnega modula raziščete, nato pa dobite različne bonuse pri spopadu z njimi. Začetni inventar se zdi spodobno velik, a ga znajo zbiratelji hitro napolniti. Za razliko od predhodnika je klikanje po vmesniku z miško intuitivno in hitro, kar je še posebej pomembno, ko vam gre za nohte. Nekaj predmetov je mogoče tudi kupiti v posebnih avtomatih, zanje pa porabite izmenjalno enoto imenovano naniti. Poleg nakupa predmetov in uporabe nekaterih sposobnosti se naniti uporabijo tudi za obnovitev življenja v komorah za oživljanje, zato imejte vedno manjšo rezervo.

System Shock 2: oživitev
Ponovna oživitev je mogoča takoj, ko aktivirate posebno komoro.
System Shock 2: raziskave
Raziskave prinašajo posebne bonuse, za izvedbo nekaterih pa potrebujete kemikalije.

Nabor nasprotnikov je zelo spodoben in se začne z dvema vrstama humanoidnih hibridov. Ena vas napada od blizu, druga pa se vas loti s šibrenico. Potem sta tukaj dve vrsti opic s PSI sposobnostmi, živalski svet pa zaključijo črvi in raznovrstni pajki. Sledita dve vrsti kiborgov, ki vas napadata od daleč, zatem pa še orjaški vzdrževalni in napadalni roboti. Eden izmed strašljivejših nasprotnikov je eksplozivni robot, ki vas zasleduje in se samouniči v vaši bližini, pri sovragih iz mesa pa to vlogo prevzema orjaški Rumbler. Poleg premičnih nasprotnikov na vas preži cela kopica strojnic in pa varnostni sistem s kamerami. Slednje morate uničiti, preden se sproži alarm, saj vas v nasprotnem primeru čaka dvominutni naval neskončno regenerirajočih se sovražnikov.

System Shock 2: hibrid
Hibridi so hitri in strašljivi, dokler ne dobite orožij za od daleč.
System Shock 2: robot
Proti robotom je treba uporabiti težja orožja.
System Shock 2: pajek
Pajek vas ne le poškoduje, temveč tudi zastrupi.

Grafična podoba in zvok

System Shock 2 teče na hišnem pogonu imenovanem Dark Engine, ki je bil narejen za prvega Thiefa, in izgleda precej bolje od pikslastega predhodnika. Z nameščenim izboljšanim pogonom, modernim paketom tekstur in modelov (preglejte povezave) presenetljivo dobro skriva svoja leta, čeprav še vedno v oči bode pomanjkanje poligonov. Čeprav je osvetljevanje statično, so stopnje izdelane dovolj prefinjeno, da to ne moti preveč. Spodobna je tudi fizika, ki pa sicer šepa kar se tiče padca trupel (pogosto lebdijo) in štrlenja stvari skozi trdne površine.

System Shock 2: srhljiv prizor
Po celotnem plovilu ležijo razmesarjeni člani posadke.
System Shock 2: odvratna biomasa
Odvratna biomasa.
System Shock 2: ladja v razsulu
Ladja v razsulu.
System Shock 2: všečen prizor
S paketom novih tekstur in modelov igra ne izgleda tako slabo.

Kar se tiče zvočne podlage je igra naravnost izjemna. Dobro, dinamična glasbena podlaga na hodnikih nekaterih nadstropij ni ravno primerna, povsod drugje pa gre za skladbe, ki se izjemno dobro skladajo s splošnim vzdušjem in igro prelevijo v napeto grozljivko. Govorci, katerih prigode spremljate preko zvočnih dnevnikov, so odlični, izvrstni pa so tudi govorci, kateri govorijo po interkomu oziroma vas kontaktirajo direktno. Skrbno načrtovani dogodki poskrbijo za marsikateri šok, še posebej, če igrate s slušalkami, srhljivo pa je tudi samo govorjenje hibridov, ki želijo, da se jim pridružite.

Hrošči

Zaključek in ocena

System Shock 2 je fantastična streljačina z elementi igranja vlog, ki me je za trinajst ur popolnoma posrkala vase. Zgodba je odlična, igra je napeta in strašljiva, poleg tega pa je z raznolikimi stopnjami in številnimi skrivnostmi pravi raj za vse, ki radi raziskujejo.

Hvalim

  • napeta zgodba
  • sistem sposobnosti/vsadkov
  • izjemno vzdušje
  • odlična okolja
  • skrivnosti
  • pester nabor orožij
  • uporaben zemljevid
  • dobra težavnost
  • nelinearnost

Grajam

  • glasbena podlaga ponekod ne sede

Tipkovne bližnjice

Alt+S
shrani igro
Alt+L
naloži igro
desni klik
uporabi predmet pod kazalko
levi klik
prime predmet pod kazalko
B
preklopi med vrstami streliva
I
prikaže inventar
U
začne predvajati še neprebrane dnevnike
N
postavi oznako

Kode za System Shock 2

V načinu streljanja držite Shift in pritisnite tipko ;, vnesite naslednje kode za System Shock 2 ter nato pritisnite Enter:

add_pool x
dodaj x kibernetskih modulov
psi_full
polne PSI točke
ubermensch
maksimalne statistika
summon_obj big nanite pile
dodaj 50 nanitov v svet

Sistemske zahteve

Minimalne

Operacijski sistem
Windows XP/Vista/7/8
Procesor
1.8 GHz procesor
Grafična kartica
3D pospeševalnik združljiv z DirectX 9.0c
Pomnilnik RAM
2 GB
Prostor na disku
2 GB

Preigrano na

Operacijski sistem
Windows 10 64-bit
Procesor
AMD Ryzen 1500X 3.5 GHz
Grafična kartica
AMD Radeon RX 460 2 GB
Pomnilnik RAM
16 GB

Povezave


Zadnja sprememba: | Deli na: