Hitman 2016 - Game of the Year Edition - ocena

Danski studio IO interactive je razvijalec streljačin, znan predvsem po seriji Hitman, ki so jo leta 2000 splavili preko naslova Hitman: Codename 47. Svojo pot so začeli samostojno kot kooperacija med razvijalcem iger Reto-Moto in filmskim studiem Nordisk Film, potem pa jih je kupil založnik Eidos Interactive, ki ga je kasneje pohopsal Square Enix. Svojo neodvisnost so znova pridobili v 2017, eno leto po izidu mehkega ponovnega zagona njihovega glavnega prodajnega aduta z igro Hitman (2016), ki naj bi povrnila staro slavo serije pred okrnjenim Hitman: Absolutionom. Prenova je bila relativno dobro sprejeta, čeprav je bil začetek zaradi epizodičnega dodajanja misij kar divji, leta 2017 pa je bila skupaj z bonus misijami in kampanjami ponujena v obliki paketa Hitman — Game of the Year Edition, ki sem si ga priskrbel tudi sam. Slednji se je obdržal le do leta 2023, ko je bila vsebina prestavljena v Hitman: World of Assassination, izvirnik pa je bil umaknjen iz spletnih trgovin. Najbrž, da bi iz serije izmolzli maksimum, saj je v WoA vsaka samostojna igra postala nova sezona in je nekako jasno, da boš kupil celoten paket in ne le prve tretjine, kar pa ni poceni ...

Zgodba in igranje

V Hitmanu igrate poklicnega morilca z imenom Agent 47, ki je po uspešnem sprejemnem izpitu opravljenem v letu 1999 začel delovati v organizaciji International Contract Agency (ICA). Dvajset let kasneje ga nalogodajalka Diana Burnwood pošlje na prvi pogled nepovezane naloge po celem svetu, za katere pa se kasneje izkaže, da so bile v resnici skrbno koordinirane. Zgodba ne vsebuje ravno neke globine in je klišejska, ampak ji vseeno uspe povezati kampanjo v neko zaokroženo celoto. Z njo se spoznate preko predizrisanih vmesnih sekvenc, nekaj pa je podane tudi preko pogovorov z Diano in v dnevniku misije (meni Intelligence).

Hitman: vmesne sekvence
Vmesne sekvence so predizrisane in podajajo klišejsko zgodbo.

Enoigralska kampanja sestoji iz šestih raznolikih lokacij ter uvajalne misije, v kateri se spoznate z mehaniko igre. V Parizu se boste udeležili modnega dogodka, v Sapienzi sprehajali po plaži, v Marakešu drenjali na tržnici, v Bangkoku pohajkovali po hotelu, v Koloradu obiskali vojaško vadišče in v Hokaidu "okrevali" v bolnišnici. Poleg glavnih misij so na te lokacije postavljene še bonus naloge ter kampanji Patient Zero in Sarajevo Six, ki so del paketa GOTY. Čeprav si naloge v teoriji kronološko sledijo, je napredek skoznje kaotičen, kar je najbrž posledica epizodičnega dodajanja novega materiala.

Hitman: raznolike lokacije
Lokacije so raznolike in presenetljivo obsežne.

Omenjena količina vsebin vam omogoča preko 15 ur igranja, če ste ustvarili nepovezan profil (offline), če pa ste povezani v splet, pa lahko igralni čas vsaj podvojite. Nepovezan način je namreč močno okrnjen, kar se mi zdi popolnoma nesprejemljivo, saj je jasno, da strežniki ne bodo večno aktivni. Dobro, razumem, da je povezava potrebna za lestvice najboljših (ki so mimogrede polne goljufov, ki so misijo končali v nič sekundah) in naloge s strani drugih igralcev (Contracts), ni pa nobenega razloga, da ne bi mogel v nepovezanem načinu imeti dodatne izzive (Challenges) ter odklep novih orožij in začetnih lokacij (Mastery). Bedast je tudi sistem redkih tarč (Elusive targets), ki so jih pozni igralci zamudili, saj gre za časovno omejen sistem, ki ga mora ob intervalih znova ročno vklopiti IOI. Pomanjkljivosti povezanega načina se pokažejo tudi težavah med povezavo s strežnikom, saj nepovezan in spletni način nista združljiva, kar pomeni, da v nepovezanem načinu ne morete nalagati shranjenih iger iz povezanega načina (in obratno).

Hitman: izzivi
Izzivi vabijo k ponovnem preigranju, a so omejeni le na povezan način.
Hitman: Elusive targets
Kot pozen igralec sem zamudil vse redke tarče. Nauk: igro preigrajte takoj, ko jo kupite.

Večina misij poteka po istem kopitu: spoznate se s tarčami, infiltrirate se na začetno mesto, nato pa poskusite nalogo opraviti, brez da bi vas ubili. Sliši se enolično, a je treba poudariti, da so lokacije izjemno nelinearne, kar pomeni, da lahko najprej raziščete vse možnosti in se šele nato lotite čiščenja. Med raziskovanjem se spoznate s postavitvijo stopnje, si zapomnite gibalne vzorce ljudi in preslišite priložnosti (Opportunities), ki vam ponudijo vodeno pot do cilja (možnost lahko v nastavitvah izklopite). V pomoč pri raziskovanju vam bo pregledna karta območja, ki ne prikazuje zgolj večplastnega tlorisa, temveč tudi lokacije stopnišč in NPC-jev, zelo pa sem pogrešal možnost delanja zapiskov. Posebna sposobnost Agenta 47 je tudi zmožnost gledanja skozi stene (Instinct Mode), ki ne prikaže le obrisov vseh NPC-jev, temveč s posebno barvo označi tudi tarče in zanimive objekte. Osebno sem se tej sposobnosti izogibal, saj se mi je zdela kot goljufanje.

Hitman: priložnosti
Priložnosti so neke vrste mini podmisije, lahko pa jih tudi izklopite.
Hitman: zemljevid
Zemljevid je dober, manjka pa mu možnost zapiskov.
Hitman: instinct mode
Instinct mode se zdi kot goljufija, a je za višje težavnosti zelo koristen.

Seveda se kot orjaški obritoglavec ne morete sprehajati povsod, saj kmalu postanete sumljivi, zato imate v igri Hitman možnost preoblačenja. Nič hudega slutečo žrtev zalezete od zadaj in jo z davljenjem (Q) pahnete v nezavest, nato pa poberete njena oblačila in se prelevite v stražarja, kuharja, manekena, zdravnika ali desetine drugih možnosti. Nezavestneža lahko skrijete v skrinjo ali omaro, kjer ostane neodkrit do konca misije, in vas posledično ne more zašpecati, če ga slučajno kdo najde in zbudi. Preobleke seveda niso vsemogočne, saj vas določeni NPC-ji (Enforcers) vseeno prepoznajo, sumljivi pa boste postali tudi z izvajanjem neobičajnih dejanj (npr. ob vlamljanju in zastrupljanju pijač) ali nošnji neobičajne opreme (orožij), ki še posebej izstopajo ob preiskavah na nadzornih točkah. Brez škodljivih dejanj seveda ne gre, saj je včasih treba koga privabiti na izolirano lokacijo, kjer se ga odkrižate, kar lahko naredite tako da zakurite ogenj na peči, odprete vodo v umivalniku, spustite olje iz motorja, itd. Če vas zalotijo, lahko hlinite predajo in potem s pestmi (QTE-ji) obračunate z napadalcem, a je nasprotnikov ponavadi več, zato so vaše možnosti dokaj majhne.

Hitman: skrivanje trupel
Skrivanje trupel je skoraj nuja, saj njihova najdba vpliva na številne stvari.
Hitman: delo v preobleki
Da vas Enforcerji ne prepoznajo, se lahko lotite opravila, ki ga narekuje preobleka.
Hitman: škodljivo dejanje
Škodljiva dejanja preusmerijo pozornost, a vas pri njih NPC-ji ne smejo opaziti.

Samo pohajkovanje pa ne bo dovolj, da bi zaključili misijo, saj je treba tarče tudi odstraniti. Slednje lahko storite na filmski način in usmrtitev izvedete kar s svojo zadušeno pištolico ali drugimi orožji, jih utopite v školjki ali zadavite, lahko pa seveda zadevo izvedete tudi tako, da bo videti kot nesreča. Nanje lahko pade lestenec, spotaknejo se in padejo v globino, pride lahko do kratkega stika, itd. Treba je priznati, da je možnosti osupljivo veliko, poti, ki vodijo k njim pa še več. Zelo sem užival v načrtovalnem delu, ki vam omogoča predpripraviti več možnih zaključkov, nato pa sem izbral najzanimivejšega. Vsako misijo sem posledično preigral vsaj še enkrat, saj naključnost pogosto poskrbi za zelo drugačno izkušnjo v drugo, k temu pa vas vabijo tudi izzivi (še enkrat — prisotni le v spletnem načinu). Tarče lahko tako na primer poskusite odstraniti brez da bi zapustili sledi, kar vam pribori lovoriko Silent Assassin, lahko pa se misije lotite tudi v načinu Professional, ki je precej bolj zaguljen in shranjene igre omeji samo na eno, je pa zaključek toliko slajši.

Hitman: filmska usmrtitev
Usmrtitve na določenih lokacijah ponudijo izvedbo s pritiskom tipke.
Hitman: nesreča
Z dobrim načrtovanjem se lahko tarči zgodi tudi nesreča :).
Hitman: Silent Assassin
Lovorika Silent Assassin zahteva previdno igranje od samega začetka igre.

Grafična podoba in zvok

Hitman (2016) teče na hišnem pogonu Glacier 2, ki je svoj preporod doživel v naslovu Hitman: Absolution, saj prva iteracija ni več zadostovala zahtevam razvijalcev. Rezultat je zelo dober, saj je igra grafično všečna, kljub temu, da (najbrž namenoma) ni fotorealistična. Nekatere lokacije so barvite, druge temačne in monotone, z vsemi pa pogon brezhibno opravi. Teksture so ostre, odsevi na površinah pa dobri, svoje pa prispevajo tudi volumetrični dimni učniki. Ob streljanju v zrak frčijo delci okolice pa tudi trupla se obnašajo kar fizikalno realistično. Določene misije na lokacijah se odvijajo ob različnih časih dneva, žal pa ni učinka napredovanja časa, ki bi določene misije gotovo napravil bolj zahtevne. Pogon teče brez kritičnih upočasnitev tudi na najvišjih nastavitvah, hitra pa so tudi nalaganja. Edina zaznana pomanjkljivost so bile občasne potemnitve zaslona, ki so bile prisotne tudi na najnižjih nastavitvah, glede na forume pa nisem bil edini s temi težavami.

Hitman: volumetrični učinki
Za dober videz poskrbijo tudi volumetrični učinki dima.
Hitman: nočna misija
Velika škoda je, da igra ne pozna cikla dan/noč, so pa nekatere misije tudi nočne.

Zvočni del ni omejen na klepete met agentom 47 in Diano, temveč govorijo tudi drugi NPC-ji in pri tem me je zmotilo le to, da vsi vedno govorijo v popolni angleščini. Zvočna podlaga se zelo dobro prilega tiholazniški naravi igre in postaja z zaostrovanjem situacije vedno bolj divja, razlikuje pa se tudi glede lokacije.

Zaključek in ocena

Hitman GOTY s svojimi obsežnimi nelinearnimi lokacijami, v katerih najdete na tone izzivov, in dovoljšnjo mero naključnosti, da je vsako preigranje drugačno, poskrbi za desetine zabavnih ur. A žal le v povezanem načinu, saj je nepovezano igranje močno okrnjeno, kar je igri tudi prislužilo velik odbitek oceni. Za zahtevnejše igralce je tukaj način Professional, ki naloge napravi še težje, lahko pa tudi izklopite pomagala. Videz je všečen, igri pa se dobro prilega tudi glasbena podlaga.

Hvalim

  • nelinearnost
  • raznoliki načini za ugonobitev
  • pester nabor preoblek
  • naključnost vabi k ponovnem preigranju
  • všečen videz
  • način Professional
  • možnost izklopa pomagal
  • poslušljiva glasbena podlaga
  • dolžina

Grajam

  • vsiljevanje povezave s spletom
  • umetna pamet je včasih preveč prizanesljiva
  • karta ne podpira zapiskov

Tipkovne bližnjice

Qborba
Euporabi
Fpoberi predmet
Xinterakcija z okoljem
Bvleci truplo
Guporabi predmet
Preslednicapritisni se ob steno
Ctrlinstinct mode
Cprihuli se
Iinventar

Sistemske zahteve

Minimalne

Operacijski sistem64-bit Windows 7
ProcesorIntel Core i5-2500K 3.3GHz / AMD Phenom II X4 940
Grafična karticaNVIDIA GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870
Pomnilnik RAM8 GB
Prostor na disku50 GB

Priporočene

Operacijski sistem64-bit Windows 7 / 64-bit Windows 8 (8.1) ali Windows 10
ProcesorIntel Core i7 3770 3,4 GHz / AMD FX-8350 4 GHz
Grafična karticaNvidia GeForce GTX 770 / AMD Radeon R9 290
Pomnilnik RAM8 GB
Prostor na disku50 GB

Preigrano na

Operacijski sistemWindows 10 64-bit
ProcesorAMD Ryzen 7 5700G
Grafična karticaAMD Radeon RX 6600 8 GB
Pomnilnik RAM16 GB

Povezave


Zadnja sprememba: | Deli na: