Dungeon Siege II in razširitev Broken World - ocena

Razvojni studio Gas Powered Games je leta 1998 nastal iz dela ekipe Cavedog Entertainment, odgovornega za uspešnico Total Annihilation. Njihov prvenec se je imenoval Dungeon Siege ter izšel leta 2002, kasneje pa mu je sledila še razširitev Legends of Aranna. Čeprav je šlo le za neke vrste popreproščen dvojnik akcijskega RPG-ja Diablo 2, je igra postala komercialna uspešnica, nad njo pa sem bil navdušen tudi sam. Leta 2005 smo uzrli polnokrvnega naslednika imenovanega Dungeon Siege II, ki je bil kasneje razširjen z dodatkom Broken World. Tudi ta naslov je bil uspešnica, zato je bilo kar malce presenetljivo, da Dungeon Siege III niso izdelali pri Gas Powered Games, temveč je zaradi prodaje pravic ta naloga prešla na Obsidian Entertainment (Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords, Neverwinter Nights 2), Gas Powered Games pa so se vrgli v razvoj serije Supreme Commander. Kakorkoli že, to je opis škatelne različice Dungeon Siege II: Deluxe Edition, ki vsebuje tudi uradno razširitev Broken World.

Zgodba in igranje

V Dungeon Siege II igrate najemnika (ali najemnico) v vojski mogočnega vojskovodje Valdisa, ki si je s pomočjo Temnih čarodejev prisvojil čarobni meč Zaramotha in postal mnenja, da je Zaramothova reinkarnacija. S pomočjo meča in Temnih čarodejev je nato ustvaril raso Mordenov, ki je tvorila glavnino mogočne vojske, v kateri so se znašle še brezštevilne druge pošasti in najemniki. Valdisov cilj ni bil zgolj osvojiti Aranno, ampak jo je želel znova ustvariti iz ničle, kot se je to zgodilo v Prvem veku. S svojo vojsko je zato začel mrzlično iskati delčke čarobnega ščita, ki ga je na koncu Prvega veka nosil junak Azunai. Med iskanjem je prišlo do incidenta, v katerem je bil ubit vaš prijatelj Drevin, vi pa ste preživeli, a postali ujetnik. Sedaj so vam Driade dale možnost, da se odkupite za vaše zločine, ter jim pomagate pri sabotiranju Mordenov. Nalogo brez pomisleka sprejmete, saj predstavlja odlično priložnost, da se maščujete Valdisu. Zgodba je dokaj zanimiva in se vam razkriva preko vmesnih sekvenc, pogovorov in vnosov v dnevniku.

Dungeon Siege II je razdeljen na tri poglavja (oz. štiri, če štejemo še Broken World), vsako izmed njih sestoji iz več linearno povezanih podpoglavij. V oče zbadajočo linearnost rahlo razbijejo stranske naloge, ki presekajo pot med sicer raznolikimi glavnimi nalogami in jo napravijo precej znosnejšo. Aktivirate jih lahko preko interakcije z določenimi NPC-ji, včasih morate pobrati kakšen predmet, nekatere pa lahko začnete oz. zaključite le, če imate v ekipi pravega pomagača. Naloge niso zgolj vrste pobij vse in prinesi nek predmet, ampak morate pri nekaterih rešiti tudi kakšno miselno uganko, spet druge se vlečejo čez več poglavij in zahtevajo dosti vračanja. Zaradi preglednega dnevnika ni težko slediti napredku, potovanje sem ter tja pa močno olajšajo dobro postavljeni teleporterji.

Dungeon Siege II: uporabna mapa
Mapa je zelo uporabna in pregledna. Na njej vidite vse od teleporterjev pa do sovražnikov in prijateljev.
Dungeon Siege II: pregledni dialogi
Večina pogovorov z NPC-ji je spremljana z govorom, kot dodatek pa je prikazan še prepis govora, ki ima poudarjene pomembne dele.
Dungeon Siege II: aktivacija stranskih nalog
Stranske naloge pogosto aktivirate, ko poberete določen predmet.

Na začetku igre morate izbrati eno izmed štirih ras (driada, vilin, pol-velikan, človek), ki se ne razlikujejo le vizualno, ampak tudi preko začetnih atributov, aktiviranih spretnosti ter odpornosti ali posebnih lastnosti. Drugi pomemben korak je, da za vašega junaka (ali junakinjo) izberete enega izmed štirih razredov (borec, strelec, naravni čarovnik, bojni čarovnik) ter se tega izbora tudi držite. Igra namreč ne pozna klasičnih izkušenjskih točk, s pomočjo katerih bi nadgrajevali atribute in stopnje vaših razredov, ampak se izboljšave za slednje samodejno uveljavljajo z uporabo. Borcu se bodo tako primarno višale vrednosti za moč in borbo od blizu, sorazmerno pa bo rasla tudi količina življenjskih točk, medtem ko se bodo izboljšave za čarovnika tikale inteligence, zato bo imel več mane. Broken World v igro prinese škrate in dva hibridna razreda Fist of Stone in Blood Assassin, pri katerih gre za neko mešanico med bojevnikom/naravnim čarovnikom ter strelcem/bojnim čarovnikom, zato stroga segregacija razredov ni več tako pomembna.

Izkušenjske točke, ki jih pridobite z višanjem stopnje vašega lika, lahko porabite izključno za nadgradnjo dokaj bogatega drevesa pasivnih sposobnosti, ki izboljšajo vašo učinkovitost v boju (kritični udarci, življenjske točke, poraba mane, možnost omame, itd.), povečajo vrednosti atributov, omogočijo uporabo posebnih orožij (dvojno orožje, met orožij) in še bi lahko naštevali. Ko z nadgrajevanjem pasivnih sposobnosti dosežete potrebne pogoje, se vam samodejno odklenejo aktivne sposobnosti (moči), ki jih morate med bojem ročno aktivirati, s tepežkanjem pa se spet samodejno napolnijo. Aktivacija moči ob primernem času lahko pogosto pretvori gotov poraz v zmago, zato jih je treba uporabljati preudarno. Viteza s ščitom lahko na primer uporabite kot tank ter tako preusmerite napad iz vaših šibkejših soborcev, naravni čarovnik lahko zamrzne široko območje in razredči napadalne vrste, bojni čarovnik ustvari epsko eksplozijo, ki zažge vse živo, strelec pa preluknja celo gručo.

Dungeon Siege II: uporaba moči
Posebne moči je potrebno uporabiti preudarno. Pogosto lahko preobrnejo potek boja. Sovražniki tega ne marajo preveč.
Dungeon Siege II: taktično nad sovražnika
Nekaterih sovragov se je potrebno lotiti taktično, saj so posebej odporni ali imajo dodatne moči. Ta na sliki se na primer napaja iz pribočnikov.
Dungeon Siege II: uganke
Uganke so večinoma precej enostavne, kar pa ne pomeni, da med njimi ni takih, s katerimi se boste mučili tudi po več minut.

Nabor sovražnikov v Dungeon Siege II je izjemno pester in obsega tako klasični kanonfuter kot tudi mini-šefe, ki so označeni s posebno barvno avro in ponavadi obdani s kopico pomagačev. Čeprav bi se tepežkanju z njimi pogosto lahko izognili, so predmeti, ki jih odvržejo ob smrti, izjemno mamljivi, zato se vsekakor splača stisniti zobe in biti pripravljen na lokanje zdravilnih napitkov. Vsake toliko se na igralni površini pojavi tudi neuničljiv nasprotnik z zelenkasto avro, ki ob določenih količinah povzročene škode odvrže čaroben predmet, zato bodite pripravljeni na hitro ukrepanje. Poleg nasprotnikov manjšega kova, so v igri prisotni tudi pravi šefi, ki imajo noro veliko življenjskih točk, za njihovo ugonobljenje pa pogosto ne boste potrebovali le surovo moč, ampak tudi precej spretnosti pri manevriranju.

Večji del nasprotnikov se po območjih sprehaja v vidnem polju, zato se lahko predpripravite, nekateri pa vas lahko tudi zaskočijo iz zasede in tu pride tipka za premor (Preslednica) izjemno prav. Sovragi pogosto delujejo v skupinah, nekateri pa delujejo tudi kot izvidniki in pokličejo okrepitve. Počiščena območja se sčasoma zapolnijo z novimi bitji, ki pa nimajo višjih stopenj, temveč naraste zgolj njih številčnost, zato lahko predstavljajo nadležno oviro pri vračanju na že obiskana področja. Zelo zanimiva mehanika v igri je jeza, ki jo lahko sprožite z uporabo moči ali na primer med pobiranjem predmetov, in povzroči, da vsi bližnji nasprotniki navalijo na nesrečnika, ki jih je razjaril.

Dungeon Siege II: taktično nad sovražnika
Nekaterih sovragov se je potrebno lotiti taktično, saj so posebej odporni ali imajo dodatne moči. Ta na sliki se na primer napaja iz pribočnikov.
Dungeon Siege II: horda sovragov
Ravno sem premikastil nešteto sovražnikov, a je na vidiku že tisoče novih. Precej utrujajoče.
Dungeon Siege II: jeza
Z določenimi dejanji lahko nasprotnike razjezite, da vsi skupno navalijo na storilca. Pametna uporaba te funkcije je lahko v boju zelo pomembna.
Dungeon Siege II: šefovske bitke
Šefovske bitke so solidne in so včasih večstopenjske, zato se je pred njimi priporočljivo založiti z napoji.

Skozi Dungeon Siege II se seveda ne podajate sami, ampak si lahko podobno kot v izvirniku izberete spremljevalce. Med igro lahko kadarkoli preklopite na kateregakoli člana ekipe in mu ročno podate ukaze, saj znajo včasih delati tudi neumnosti. Ekipa je spočetka omejena na dva člana, dodatna mesta pa lahko proti plačilu dokupite v krčmi, a je na izvirni težavnosti njih število omejeno na štiri. Med vašim popotovanjem po Aranni lahko kadarkoli kateregakoli najemnika pošljete počivati v krčmo in najamete drugega, počivajočemu pa bo nivo rasel vzporedno z vašim napredkom. Poleg dvonožnih ras, ki se lahko specializirajo za kakršnikoli zgoraj omenjen razred, so na voljo tudi živali. Slednje kupite kot mladičke in jih nato hranite z odvečno pobrano opremo, da se jim izboljšajo atributi ter da z rastjo pridobijo nove moči. Enako kot za razvoj razredov, je tudi za živali pomembno, da jih hranite le z eno vrsto opreme, da se specializirajo.

Število predmetov, ki jih lahko najdete v Dungeon Siege II, je skoraj brezštevilno in obsega orožja, ščite, oklepe, čelade, rokavice, čevlje, prstane in verižice. Poleg klasičnih predmetov boste po svetu pobirali še čarobne, redke in edinstvene, kar nekaj pa je tudi setov. Za slednje ob vsakem dodatnem predmetu v setu dobivate posebne bonuse, najti vse in zaključiti set pa ni tako težko kot v igrah podobnega kova. Statistike pobranih predmetov rastejo sorazmerno z vašim napredkom skozi igro, nekaj pa jih lahko dobite zgolj preko stranskih nalog. Pri trgovcih lahko odvečno kramo tudi prodate in kupite izjemno kakovostne predmete, za kar imate v prvih dveh poglavjih ravno prav denarja, v tretjem pa lahko s prodajo toliko zaslužite, da lahko izpraznite trgovčevo zalogo pa še vam bo ostalo :). Broken World je glede najdbe predmetov precej skromnejši, a sem se vseeno valjal v denarju. Zelo uporabna funkcija v igri je tipka za samodejno pobiranje predmetov (Y), v nastavitvah pa lahko izberete, katere vrste predmetov bi radi vključili.

Dungeon Siege II: vzporedni inventar
Inventar lahko prikažete vzporedno in tako predmete hitreje prenašate med člani ekipe.
Dungeon Siege II: napevi
S pomočjo napevov (chants) lahko celotna ekipa za omejen čas dobi posebne sposobnosti.
Dungeon Siege II: skrivnost
Skrivnosti so mi bile ena izmed najzanimivejših delov igre.

Grafična podoba in zvok

Dungeon Siege II teče na izboljšani različici hišnega pogona, ki je bil uporabljen že v enici. Izboljšave vključujejo precej boljše vizualne učinke, naprednejšo vodo in senčenje. Še posebej spektakularni so učinki ob uporabi moči, ob katerih deli sovragov in potoki krvi veselo frčijo po okolici, zelo všeč pa so mi bile tudi podzemne stopnje osvetljene z ognjem. Zaradi uporabe risankastih tekstur s solidno ločljivostjo izgleda igra kljub letom še vedno precej očem prijazno, še posebej Broken World ima vizualno precej impresivna območja. Med igranjem ne boste videli nalagalnih zaslonov, saj se ozemlje sproti nalaga in to brez kakršnegakoli zatikanja, precej hvalevredna pa je tudi prosto vrtljiva kamera. Nabor okolij je zelo raznolik in obsega puščave, džungle, jame, zasnežene predele in še bi lahko naštevali. Tudi vmesnik je doživel precej koristnih novosti, med katerimi izstopata izjemno dober dnevnik in pregleden zemljevid.

Dungeon Siege II: vmesne sekvence
Vmesne sekvence so zelo solidne in mestoma narejene kar s pogonom igre.
Dungeon Siege II: lep prizor
Lep prizor.
Dungeon Siege II: temačni Broken World
Broken World je precej temačnejši od izvirnika in nagnusnih prizorov ne manjka.

Velik delež vmesnih sekvenc je narejen s pogonom igre, pri tem pa je presenetljivo, da v izvirniku NPC-ji med govorjenjem ne odpirajo ust. Preostanek govora se skriva v dialogih z NPC-ji, ki pa so večinoma precej omejeni, zato neke globine ne pričakujte. Vaš lik je mutast, kar je rahlo razočaranje, so pa toliko bolj klepetavi vaši spremljevalci, ki se občasno pogovarjajo med sabo ali z drugimi. Kakovost govorcev niha od izjemno neprepričljivih do takšnih, ki so se popolnoma vživeli v vlogo. Broken World tukaj po kakovosti močno izstopa, aktivna pa je tudi obrazna mimika. Glasbena podlaga je instrumentalna in se ujema s tematiko igre, a je ob neprestanem klanju v njej težko uživati.

Hrošči

Zaključek in ocena

Če vas je enica navdušila, vas bosta Dungeon Siege II in razširitev Broken World še bolj, saj ponuja občutne izboljšave, žal pa se še vedno ni otresla linearnosti. Dodatek je sicer zanimiv, a ga ne kupujte samostojnega, saj ponuja le 10 ur linearnosti ;) in dva nova razreda. Če igre še nimate kupite GOTY ali pa le izvirnik. Skupno igra traja kar 60 ur, a bi bilo veliko bolje, če bi zadevo skrčili na 30 ur. Takrat bi bila verjetno tudi manj dolgočasna. Bonus je to, da lahko igro igrate v kooperativnem načinu preko krajevnega omrežja ali spleta. Čeprav tega sam nisem preizkusil, mora biti to veliko bolj zanimivo in zabavno kot enoigralski način.

Hvalim

  • izjemna dolžina
  • odlična dnevnik in zemljevid
  • raznolika okolja
  • skrivnosti
  • moči
  • bližnjice
  • možnost kooperativnega igranja
  • solidna grafika

Grajam

  • linearnost
  • tehnične težave
  • občasno butasti lokostrelci
  • nihajoča kakovost govorcev

Tipkovne bližnjice

F1-F6
menja med heroji
1-6
izberite in aktivirajte moč
Preslednica
premor dogajanja
H, M
spije zdravilni napoj ali mana napoj
J
odpre dnevnik
Tabulator
prikaz zemljevida
Z
pobere vse predmete ležeče na tleh
Ctrl+klik
takoj premakne predmet v drug inventar

Kode za DS2

Med igranjem pritisnite Enter, da se pokaže konzola. Nato kode za Dungeon Siege 2 vtipkavajte po naslednjem ključu: + pred kodo jo vklopi, - pred kodo pa izklopi.

drlife
neranljivost
version
pokaži različico igre
twilightzone
omogoči vse teleporterje
movie
posnemi film

Sistemske zahteve

Minimalne

Operacijski sistem
Windows XP SP1
Procesor
1.0 GHz procesor
Grafična kartica
3D pospeševalnik enakovreden ali boljši Radeon 7000 ali GeForce 256
Pomnilnik RAM
256 MB
Prostor na disku
4 GB

Preigrano na

Operacijski sistem
Windows 10 64-bit
Procesor
AMD Ryzen 1500X 3.5 GHz
Grafična kartica
AMD Radeon RX 460 2 GB
Pomnilnik RAM
16 GB

Igranje na modernejših sistemih

Igra deluje zadovoljivo na modernejših sistemih, če nastavite afiniteto na 1 jedro, na Windows 10 pa manjka miškina kazalka, zato igre ni mogoče igrati brez naslednjih prijemov:

  1. uredite bližnjico za zagon, da bo znašala: "\pot\do\igre\DungeonSiege2.exe" fullscreen=false nointro=true width=1920 height=1080. Pri tem parametra width in height prilagodite vaši ločljivosti.
    Dungeon Siege II: bližnjica
    Nastavitev bližnjice.
  2. če želite igrati na višjih resolucijah, potem namestite modifikacijo TextSizeIncreased (med povezavami) v mapo Resources
  3. namestite program Borderless Gaming (glejte povezave)
  4. Zaženite igro in v programu Borderless Gaming prestavite vnos na desno stran, da se nastavitve samodejno uveljavijo. Nato z desno kliknite na vnos ter nastavite No size change
    Dungeon Siege II: Borderless Gaming
    Nastavitev Borderless Gaming.

Povezave


Zadnja sprememba: | Deli na: